מסע להכרת חברת המתנחלים

חברת המתנחלים הפכה לקבוצה משפיעה בחברה הישראלית, כך שלא ניתן להבין את ה”פאזל” הישראלי בלי להבין לעומק את החלק הזה. אז הנה ההזדמנות – המסע לחברת המתנחלים הוא הזדמנות עבור כולנו להכיר לעומק את הסיפור שלהם, להכיר מקומות ואנשים שקשה מאוד להגיע אליהם בדרך אחרת.

במהלך המסע ננסה להבין: מה התמורות שחלו בחברה זו מאז שנוצרה ועד היום? מה הקונפליקטים שחברה זו מתמודדת איתם, כגון המתח שנוצר לעתים בין האידיאולוגיה לבין הממלכתיות, או המתח בין תחושת השליחות לבין חוסר ההזדהות של חלקים בחברה הישראלית?

ננסה להכיר את הגוונים הרבים שיש בחברה זו, גם אלו שבדרך כלל לא באים לידי ביטוי בשיח הציבורי. נשים דגש מיוחד בחקר שלנו על הממלכתיות המאותגרת של חברה ציונית מחד, אך כזאת שנמצאת לעתים בעימות מול מערכות המדינה מאידך. עבור מי שמזדהה – זו הזדמנות להעמיק הכרות, ועבור מי שלא – זו הזדמנות לאמן את עצב ההקשבה, ולנסות להבין יותר את הסיפור של המתנחלים, על הגלוי והסמוי שבו. במהלך המסע נסייר בשומרון, בבנימין וביהודה. לצד הסוגייה המרכזית, ננסה ללמוד גם על מנהיגות, על אנשים שבגיל צעיר למדי החליטו שהם רוצים לשנות את גבולות המדינה, תוך תשלום מחירים אישיים וציבוריים. ננסה להבין את הלבטים שלהם. נכיר מקרוב גם את ההתמודדות של קהילה שחיה במתח ביטחוני גבוה.