מסע להכרת החברה החילונית

מה המשמעות של להיות חילוני בישראל? מה ייחודי לחילוניות היהודית? מהם הערכים של החינוך החילוני? ואילו מסרים הם מעבירים? עם אלו דילמות ואתגרים החילוניות מתמודדת? איך נראית תרבות חילונית? איך הערכים האוניברסליים כמו שיוויון, ליברליזם, הומניות ועוד באים לידי ביטוי בתעסוקה? ומה זה תיקון עולם חילוני? במסע הזה נצלול לסימני השאלה של האדם החילוני וגם לסימני הקריאה! חילוניות – לא מה שחשבתם…

שלושה ימים במעוזי החילוניות, מהקיבוץ ועד לתל אביב כדי להכיר עוד סיפור בפסיפס הישראלי. זמן להתבונן דרך משקפיים חילוניות ולשאול שאלות על חינוך, תרבות, תעסוקה או חברה האזרחית. מהו בעצם הסיפור החילוני? איך הוא התפתח ? ומהן הנקודות הכי רגישות?

מסע להכרת החברה הערבית

השאלה המרכזית העומדת בבסיס המסע היא כיצד מקדמים מדינה משגשגת במרחב של מתחים בלתי פתירים? המסע להכרת החברה הערבית בישראל מבקש להרחיב את תפישת הממלכתיות, ולאפשר הבנה על תפישת העולם הזהותית של האזרחים הערבים במרכיבי זהות מגוונים: לאומית, אזרחית, חברתית, תרבותית וכו’. בתוך מרכיבי הזהות ננוע על המתחים שבתוך החברה הערבית עצמה (המבנה החברתי, מעמד האישה, אקטיביזם חברתי, האלימות, תרבות ואמנות) ועל המתחים שמול המערכת (קרקעות, חינוך, כלכלה והפשיעה). את כל התהליך נעבור יחד עם דמויות משמעותיות מהחברה הערבית באזור המשולש והגליל.

המסע לפולין

המסע לפולין, כבכל שנה בהנחיית יואב הלר, מנכ”ל מעוז לשעבר. במסע נחווה למידה משמעותית על השואה, העולם שקדם לה והחיים בעקבותיה, תוך בחינת היבטים היסטוריים, מוסריים, מנהיגותיים ואישיים וחיבור למציאות יומנו.

מסע היי-טק

פעם החלום של כל אמא היה שהילד יהיה רופא. היום? “שיילך להייטק”. תעשיית ההייטק היא לא “עוד” מגזר תעסוקתי – היא הפכה להיות סמל. אבל מה שהתחיל בתור סמל להצלחה ישראלית בעולם, ה-Start Up Nation, הפך באחרונה לא רק לקטר כלכלי למשק – אלא גם לסמל לפערים חברתיים כלכליים.

המסע לעולם ההייטק נועד להבין לעומק את הסיפור של תעשיית הטכנולוגיה שמשנה את המציאות בעולם כולו – ואת ההשפעות שלה על החברה הישראלית ועל כולנו.

במסע נגלה שאין עולם הייטק אחד – יש הרבה עולמות, עם מאפיינים שונים. נשמע על צורת המחשבה היזמית, כדרך לפתרון בעיות גדולות במציאות. נלמד על האופן שבו טכנולוגיה משנה את המציאות האנושית, ואיך ניתן לרתום אותה לטובת שינוי חברתי ונראה איך תעשיית ההייטק הישראלית מבינה את התפקיד שלה בחברה. .

לבסוף נחשוב ביחד איך עולם ההייטק רלוונטי לאתגרי הליבה של המדינה ולשולחן העבודה שלכם..

מסע להכרת חברת המתנחלים

חברת המתנחלים הפכה לקבוצה משפיעה בחברה הישראלית, כך שלא ניתן להבין את ה”פאזל” הישראלי בלי להבין לעומק את החלק הזה. אז הנה ההזדמנות – המסע לחברת המתנחלים הוא הזדמנות עבור כולנו להכיר לעומק את הסיפור שלהם, להכיר מקומות ואנשים שקשה מאוד להגיע אליהם בדרך אחרת.

במהלך המסע ננסה להבין: מה התמורות שחלו בחברה זו מאז שנוצרה ועד היום? מה הקונפליקטים שחברה זו מתמודדת איתם, כגון המתח שנוצר לעתים בין האידיאולוגיה לבין הממלכתיות, או המתח בין תחושת השליחות לבין חוסר ההזדהות של חלקים בחברה הישראלית?

ננסה להכיר את הגוונים הרבים שיש בחברה זו, גם אלו שבדרך כלל לא באים לידי ביטוי בשיח הציבורי. נשים דגש מיוחד בחקר שלנו על הממלכתיות המאותגרת של חברה ציונית מחד, אך כזאת שנמצאת לעתים בעימות מול מערכות המדינה מאידך. עבור מי שמזדהה – זו הזדמנות להעמיק הכרות, ועבור מי שלא – זו הזדמנות לאמן את עצב ההקשבה, ולנסות להבין יותר את הסיפור של המתנחלים, על הגלוי והסמוי שבו. במהלך המסע נסייר בשומרון, בבנימין וביהודה. לצד הסוגייה המרכזית, ננסה ללמוד גם על מנהיגות, על אנשים שבגיל צעיר למדי החליטו שהם רוצים לשנות את גבולות המדינה, תוך תשלום מחירים אישיים וציבוריים. ננסה להבין את הלבטים שלהם. נכיר מקרוב גם את ההתמודדות של קהילה שחיה במתח ביטחוני גבוה.

מסע להכרת החברה החרדית

במסע להכרת החברה החרדית נצלול לעבר, נעמיק בהווה ונעסוק באתגרי העתיד במסע של שלושה ימים משני פרספקטיבה. במהלך המסע נתוודע, נכיר ונפגוש את הפנים השונות של החברה החרדית דרך הקהילות והזרמים הליטאי, החסידי והספרדי. נצלול אל סימני הקריאה והשאלה שמלווים את האדם החרדי. נפגוש מנהיגים ונעמיק באתגרים השונים העומדים לפתחם, נחשף לסיפורים של הקבוצות ותתי הקבוצות בחברה הרבגונית הזו. ננסה להבין את הדילמות המורכבות, את המתח בין הבלתי נמנע לבלתי אפשרי, בין הסיכון שבשינוי למחיר קפיאה על השמרים. נבקר בבתים של אנשים פרטיים וגדולי הדור, בהיכלי תפילה ובמרכזי תעסוקה, במרכזי חדשנות ובמעוזי שמרנות. נשאל אך בעיקר נקשיב. נקדיש ונקצה זמן וקשב בשביל ללעצב את ההבנה שמתוך החוויה.

המסע למרוקו

המסע למרוקו פותח צוהר להיכרות עם המרחב המרוקאי ויכולת ההשפעה על השיח הישראלי. תוך הסתכלות במרחב היהודי – מוסלמי, המסורתי – מודרני והקבוצות האתניות הקיימות במרוקו והשפעתם על התרבות המרוקאית. מתוך מחשבה שהמסע למרוקו יוליד תובנות, שיח בין שווים, יזמויות ורצון לחקור ולהעמיק בסיפור הכולל של מגוון התרבויות במדינת ישראל.