ENG

תכנית אדוות – עתודות מנהיגות לדרג הבכיר במערכת החינוך

עתודות לחינוך הינה מיזם משותף למשרד החינוך וארגון מעוז, אשר נועדה לגבש את העתודה הניהולית הבכירה והמובילה במערכת החינוך. התכנית שואפת לייצר שפה משותפת סביב אתגרי הליבה של מערכת החינוך, להגדיל את האמון בין השחקנים הבכירים במוקדי ההשפעה השונים של המערכת, לפתח את המנהיגים הקיימים במערכת החינוך וליצור רשת של מנהיגים המחוללים שינויים משמעותיים במשותף.

חזון התכנית

מנהיגות חינוכית הפועלת במשותף אל מול אתגרי מערכת החינוך בישראל, תוך חתירה ליצירת שפה משותפת והכנת המערכת לעתיד דינמי, בלתי צפוי ומשתנה.

תוצאות ארוכות טווח

 1. מנהיגים ממלכתיים ואיכותיים בעלי יכולות למידה והסתגלות משופרות ברמת הפרט והארגון
 2. פעולות רב-מגזריות מערכתיות שמקדמות רצף חינוכי 24/7
 3. תהליכים ותוצרים המובילים לאמון והסכמות בין מנהיגים מאוכלוסיות מגוונות בשדה חינוך
 4. מעבריות באמצעות ערוצי הזנה ופיתוח מצוינות לדרגי הניהול במערכת החינוך

תהליך המיון

השנה הוחלט לאחד את שלב ההרשמה לכלל תכניות מעוז, זאת כדי לאגם משאבים ולאפשר התאמה מיטבית של המועמד. 

ההרשמה לתכניות נפתחת ביום רביעי ה- 01/05/2019 ותיסגר ביום ראשון ה – 02/06/2019 .

תהליך המיון כולל ארבעה שלבים, כשלכל שלב יזומנו המועמדים/ות המובילים/ות והמתאימים/ות ביותר מהשלב הקודם:

שלב א’ – שאלון הרשמה אחיד לכלל התוכניות.

שלב ב’ – יום הערכה הכולל חלק קבוצתי וחלק אישי.

ימי הערכה יתקיימו בתאריכים:

שלב ג’ – ראיונות ממליצים

שלב ד’ – ועדת קבלה – ראיון עם השותפים מארגון מעוז והמשרד הממשלתי, צוות התכנית ונציגים של חברי רשת מעוז:

*נוכחות פיזית ביום הערכה ובוועדת הקבלה הינה תנאי הכרחי להמשך התהליך!

*בשלבים המתקדמים של המיון יתבקשו המועמדים להציג אישור ממונה.

שאלות ותשובות

 • האם ביכולתי להגיש מועמדות, גם אם איני עומד בכל התנאים ההכרחיים לקבלה לתכנית?
 • קבלת ההחלטות מתבצעת בהתאם לקריטריונים המוצגים בקול הקורא מתוך רצון לייצר רשת רלוונטית של מובילי שינוי במערכת החינוך המייצגים את החברה הישראלית. לצד זאת, אנו מאמינים שלעיתים הקריטריונים ‘היבשים’ אינם מספקים את התמונה המלאה של מוטת השפעה משמעותית וכן ברור לנו כי לעיתים ישנה השפעה שהיא מעבר לקריטריונים שהוצגו. על כן, מועמדים שאינם עומדים בתנאים יכולים להגיש מועמדות עם הסבר קצר בשאלון ההרשמה, מדוע יש לשקול את מועמדותם.

 • כרגע אני בין עבודות או צפוי/ה לסיים תפקיד מבלי שברור התפקיד הבא – האם באפשרותי להגיש מועמדות?
 • תכנית אדוות בנויה על פורמט של On The Job Training ומכוונת להטמעת התכנים ותהליכי הלמידה במרחב העשייה של העמית במסגרת תפקידו. על כן התכנית אינה מיועדת לאנשים שנמצאים בין עבודות או שמחפשים שינוי קריירה. בנוסף, מרכיב משמעותי בתהליך הסינון הוא מוטת ההשפעה הנוכחית של המועמד/ת.

 • אינני עובד/ת במשרד החינוך, מיהם הקהלים אליהם התכנית פונה?
 • אנו מאמינים כי לא ניתן להוביל שינוי משמעותי על ידי גורם אחד, חזק ככל אשר יהיה, ועל מנת לעשות זאת יש לייצר שיתופי פעולה רב מגזריים ולשלב זרועות למען מטרה משותפת. לכן תכנית אדוות פונה לכלל המגזרים והזירות במערכת החינוך בדרג ביניים ומעלה – מהמגזר העסקי, מהמגזר החברתי ומהמגזר הציבורי. אלו כוללים בכירים מהמגזר העסקי העוסקים ו/או משפיעים על הזירה החינוכית, בכירים בחברה האזרחית ובאקדמיה ומקביליהם בזירות ובמגזרים השונים, עובדי ממשלה בתפקיד משפיע על מערכת החינוך, ומנהלי אגפים במשרד החינוך ובשלטון המקומי או חברי הנהלת מנהלים ומחוזות.

 • מה היתרון של תכנית אדוות על תכניות אחרות? מהי הייחודיות שלה?
 • תכנית אדוות מייצרת מנהיגות חינוכית הפועלת במשותף אל מול אתגרי מערכת החינוך בישראל, תוך חתירה ליצירת שפה משותפת והכנת המערכת לעתיד דינמי, בלתי צפוי ומשתנה.

  התכנית מפגישה אנשים מגוונים, שבאים משדרות שונות במערכת החינוך, וגם מייצגים קהילות שונות בחברה הישראלית. מצע זה מאפשר למידת עמיתים ייחודית ומשמעותית של אתגריה האסטרטגיים של מערכת החינוך באופן שפותח זוויות ומרחיב פרספקטיבות.

  התכנית מתקיימת בפורמט על On the Job Training – מסגרת למידה ייחודית המתקיימת לצד העבודה וניזונה ממנה ובכך מאפשרת חיכוך מתמיד עם אתגרים משולחן העבודה.

 • מהו לוז התכנית? מתי מתחילה?
 • התכנית צפויה להתחיל בפברואר 2019 והיא פרוסה לאורך כל השנה. לו”ז התכנית ותאריכים משוערים יימסרו בשלב ימי ההערכה.

  התכנית אורכת כ- 40 ימים הפרוסים לאורך השנה באופן הבא: מפגש פתיחה הכוללת לינה; שבוע תוכן הכולל לינה אחת (ימים א’-ה’); 4-5 מופעים של 2-3 ימי לימוד שחלקם כוללים לינה של לילה אחד; שבועיים של למידה בחו”ל – הכוללים ימי חקר ולמידה של אתגרי מערכת החינוך ושבוע למידה באחת מהאוניברסיטאות המובילות בעולם; יומיים מסכמים הכוללים לינה.

 • מהן המחויבויות הנדרשות מהמשתתף/עמית בתכנית?
  1. פתיחות ומוכנות לשיח משמעותי בנושאים של מנהיגות, הנעת שינוי, מקצועיות ניהולית, ערכים וזהות.
  2. מחויבות ופניות לצמיחה ולהתפתחות מקצועית ואישית.
  3. מוטיבציה להתקדם לתפקידי מנהיגות והובלה במערכת החינוך או מוטיבציה להשפיע על המרחב החינוכי מתוך עמדה מקצועית בממשקים משפיעים על מערכת החינוך.
  4. התחייבות לעמוד בכל מטלות התכנית, בתנאי המסגרת ובכללי התכנית לאורך שנת ההכשרה – השתתפות בכל מפגשי התכנית שחלקם כוללים לינה, ונסיעה אחת לחו”ל.
  5. השתתפות פעילה כחבר/ת רשת גם לאחר סיום התכנית.
 • מתי מסתיים תהליך המיון ומתי מתחילה התכנית?
 • תהליך המיון יסתיים בסוף חודש אוקטובר ומחזור ג’ של התכנית יחל בפברואר 2019.

  לתשומת ליבך המידע והפרטים שימסרו במסגרת תהליך ההרשמה לתוכנית ישמרו במאגרי המידע הרשומים של מעוז לצורך בחינת מועמדותך ומועמדות עתידית לתוכניות מעוז השונות.
  ככל שאינך רוצה שהפרטים ישמרו במאגרי המידע של מעוז באם לא תתקבל/י לתוכנית אדוות, אנא פנה/י אלינו ואנו נפעל למחיקתם בהקדם.

 • אילו הנגשות והתאמות בכוונתכם לעשות עבור מועמדים עם מוגבלות?
 • הנוכחות של מנהיגים ומנהיגות ממגוון אוכלוסיות וקהלים, כולל אנשים עם מוגבלות חשובה לנו. לכן אנו פועלים להנגשת תהליכי המיון וההכשרה לאנשים עם מוגבלות. כחלק מהתהליך, צוות המיון פועל, בשיתוף עם המועמד, לברר את ההתאמות הנדרשות לתהליך המיון וליישומן (ובהמשך במהלך התכנית בתיאום עם צוות התכנית). בכל שאלה ניתן לפנות בדוא”ל Education@maoz-il.org  או בטלפון 058-5480021.

 • לא הצלחתי להיכנס לשאלון ההרשמה, מה עלי לעשות?
 • מומלץ להיכנס לקישור דרך דפדפן גוגל כרום. במידה והשאלון אינו עולה, יתכן כי ישנה חסימה טכנית במקום העבודה. במקרה זה כדאי להיכנס לקישור מהמחשב הביתי.

 • לאן אפשר להפנות שאלות נוספות?
 • נשמח לענות על כל שאלה  בדוא”ל Education@maoz-il.org  או בטלפון 058-5480021.

מבנה התכנית

חברי התכנית משתתפים בכשישה שבועות של למידה אינטנסיבית תוך חיכוך מתמיד עם אתגרי המציאות, בישראל ובארה”ב, בנושא הכרת המרחב הציבורי ברמה הקהילתית, המוניציפלית, הלאומית והבינלאומית תוך עיסוק בשאלות ערכיות וזהותיות בדגש על עולם החינוך. התכנית כוללת היכרות עם גורמים בעלי השפעה במערכת החינוך, מוסדות השלטון והחינוך ברמה המקומית והלאומית, הרצאות של אנשי ממשל בכירים ומומחים שונים, סדנאות בנושא הובלת שינוי ועוד. חלק מהתכנית מבוסס על למידת עמיתים והתייעצות משותפת אודות האתגרים שנמצאים על שולחן העבודה של חברי התכנית.

למידע נוסף

ההרשמה למחזור ג’ הסתיימה. לחץ כאן לקבלת תזכורת עם פתיחת ההרשמה לתכנית – מחזור ד’

לחץ/י כאן לקול הקורא ולשאלון ההרשמה

עמיתי אדוות

X

רקע מקצועי

קצת עלי

השכלה


X

רקע מקצועי

השכלה

השכלה

עיסוק באתגרי ליבה

Top

icon-reset

ראדר: המליצו על מועמדות ומועמדים שאנחנו חייבים להכיר